WITAMY W PORTALU BENEFICJENTA WFOŚiGW W ZIELONEJ GÓRZE

 

 

UWAGA – kwalifikacja kotłów na paliwo stałe!

Przypominamy, że zgodnie z zasadami Programu Czyste Powietrze, Kotły zgazowujący drewno oraz Kotły na pellet drzewny, które nie są urządzeniami o podwyższonym standardzie będą kwalifikowane pod warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie obejmującego ten koszt oraz zakupu (wystawienie faktury lub równoważnego dokumentu księgowego) i montażu kotła do 30 czerwca 2023 r.

 

 

 

KOMUNIKAT DLA WNIOSKODAWCÓW PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE 

PORTAL BENEFICJENTA WFOŚiGW w Zielonej Górze umożliwia dostęp do wniosków złożonych według wersji Programu obowiązujących wyłącznie do dnia 02.01.2023 r. 

Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji lub dotacji z prefinansowaniem od dnia 03.01.2023 r. można składać wyłącznie poprzez: serwis gov.pl pod adresem https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-programu-czyste-powietrze  lub system Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) pod adresem https://gwd.nfosigw.gov.pl .

 

 

 

Program „Czyste Powietrze”. Uwaga na oszustów

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielnej Górze. Wspomniane osoby dokonują rzekomych kontroli m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze” u mieszkańców województwa lubuskiego. Oszuści przedstawiają oferty inwestycji oparte o instrumenty finansowe Funduszu. Ostatnio kilka takich przypadków odnotowano na terenie Miasta Zielona Góra.

 

Pracownicy Funduszu nie oferują żadnych odpłatnych usług, ani nie sprzedają urządzeń dla domów jednorodzinnych. Wszystkie działania Funduszu wspierające mieszkańców województwa czynione są nieodpłatnie, a ewentualne kontakty bezpośrednie (np. kontrola projektu na miejscu) poprzedzone są umówieniem wizyty u klienta. Pracownicy pracujący w terenie zawsze posiadają oryginał upoważnienia do reprezentowania Funduszu wystawiony przez Prezesa Zarządu lub jego Zastępcę.

 

 

Komunikat dla Beneficjentów

Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” w sprawie zmian w sposobie przeprowadzania kontroli przedsięwzięć

 

Na skutek utrzymującego się stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (spowodowanej koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19), czego konsekwencją jest brak możliwości przeprowadzenia kontroli na miejscu u Beneficjentów oraz w celu niewstrzymywania wypłat środków przyznanych Beneficjentom w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, wprowadziliśmy nowe rozwiązania, które umożliwią bieżące przeprowadzanie kontroli przedsięwzięć.

 

Wprowadzony zostaje nowy rodzaj kontroli przedsięwzięć - kontrole dokumentów prowadzone
 w siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W związku powyższym Beneficjenci Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” będą zobowiązani do uzupełnienia na wezwanie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej złożonych wniosków
o płatność końcową o dodatkowe dokumenty potwierdzającą wykonanie zakresu rzeczowego wynikającego z przesłanych wcześniej dokumentów. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska
i gospodarki wodnej może wezwać o dostarczenie w szczególności:

protokołu odbioru prac od wykonawcy (w przypadku realizacji zadania tzw. siłami własnymi taki protokół wypełnia Beneficjent),

specyfikacji technicznej dla zakupionych urządzeń/materiałów/towarów i/lub karty produktu,

etykiety efektywności energetycznej (dla urządzeń elektrycznych),

karty gwarancyjnej urządzeń (przy instalacji pieców gazowych wpis instalatora wraz
z pieczęcią świadczące o pierwszym uruchomieniu pieca),

zdjęć dokumentujących zrealizowanie przedsięwzięcia (zdjęcia muszą być wyraźne,
aby czytelne były wszelkie informacje na nich uwiecznione, np. tabliczki znamionowe oraz opatrzone datą wykonania fotografii np.: zamontowane urządzenie, sprzęt, (w przypadku termomodernizacji) wymiary wstawionych okien, drzwi, ocieplonej powierzchni budynku (miarka),

podpisanego przez Beneficjenta oświadczenia o wykonaniu inwestycji zgodnie z zapisami umowy dofinansowania oraz wymogami Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,

innych niezbędnych dokumentów (w zależności od specyfiki przedsięwzięcia) dla potwierdzenia zrealizowania inwestycji.

 

Po każdej przeprowadzonej w ten sposób kontroli na dokumentach sporządzony zostanie protokół, zgodnie ze wzorem określonym w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, który zostanie przekazany do Beneficjenta w celu informacji o przeprowadzeniu kontroli. W przypadku zastrzeżeń do zgodności zrealizowanego przedsięwzięcia z warunkami umowy o dofinansowanie lub zgodności ze stanem faktycznym wykazanych w protokole, Beneficjent będzie miał prawo do jednokrotnego złożenia dodatkowych dokumentów i wyjaśnień mających wpływ na ustalenia zawarte w protokole.

Pozytywny wynik przeprowadzonej kontroli na dokumentach będzie stanowił potwierdzenie wykonania czynności kontrolnych i jednocześnie będzie, wraz z wcześniej zatwierdzonym Wnioskiem o płatność, podstawą wypłaty środków na rzecz Beneficjenta.

 

 

Komunikat

w sprawie udostępnienia nowej wersji wniosku o płatność

w ramach Programu „Czyste Powietrze” 2.0.

 

Na Portalu Beneficjenta został udostępniony wniosek o płatność w postaci aktywnego formularza PDF, który jest przeznaczony dla Beneficjentów wnioskujących o wypłatę środków w ramach realizacji umów z części 1 jak i części 2 Programu „Czyste Powietrze”. Udostępniony wniosek w postaci aktywnego formularza PDF zastępuje obowiązujące do tej pory dwa oddzielne formularze dla części 1 i części 2 Programu. Dotychczas obowiązujące formularze nie tracą jednak ważności, a w przypadku wcześniejszego ich pobrania i wypełnienia można za ich pomocą wnioskować o wypłatę przyznanej dotacji.

 

 

OGŁOSZENIE O ZMIANIE PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE

po szczegóły zapraszamy na STRONĘ WWW FUNDUSZU

 

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo,

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze informuje, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną w Polsce oraz w naszym województwie (lubuskie), związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 i tym samym zwiększone ryzyko jego przenoszenia, a przede wszystkim w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, Zarząd WFOŚiGW w Zielonej Górze w dniu 11 marca 2020 r. podjął decyzję o wstrzymaniu do odwołania bezpośrednich konsultacji w Funduszu dotyczących możliwości udzielania pomocy finansowej, programów finansowania przedsięwzięć, w tym programu CZYSTE POWIETRZE.

Prezes Funduszu apeluje do wszystkich Wnioskodawców i Beneficjentów, by powstrzymali się z osobistym składaniem wniosków czy zapytań w siedzibie WFOŚiGW i korzystali z komunikacji elektronicznej, telefonicznej lub z poczty tradycyjnej, ponieważ dostęp do Funduszu może być utrudniony.

Wnioski o dofinansowanie, wnioski o płatność oraz wszelką inną korespondencję prosimy kierować drogą elektroniczną (w tym przez Portal Beneficjenta) i pocztową.

Prosimy o korzystanie z informacji telefonicznej oraz usług elektronicznych:

Infolinia dot. Programu Czyste Powietrze: 68 419 69 49

Kontakt e-mail: sekretariat@wfosigw.zgora.pl

Strona internetowa Funduszu: www.wfosigw.zgora.pl

Portal Beneficjenta - Program Czyste Powietrze: https://czystepowietrze.wfosigw.zgora.pl/

 

INFOLINIA Programu Czyste Powietrze - numer (68) 419 69 49

 

 

WAŻNY KOMUNIKAT

„Informujemy, że od 1 stycznia 2020 roku zgodnie z ust. 6.7 pkt 6) Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, koszty zakupu i montażu źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego w budynkach nowobudowanych nie są kwalifikowane.”

 

Zgodnie z Programem Czyste Powietrze „W budynkach nowo budowanych koszty związane z zakupem i montażem nowego źródła ciepła, przyłącza cieplnego, gazowego lub elektroenergetycznego są kwalifikowane pod warunkiem ich poniesienia do 31 grudnia 2019 r.

Oznacza to konieczność zakupu i montażu źródła ciepła w terminie nieprzekraczającym wyżej wymienionej daty.

 

 

W internetowym serwisie informacyjnym, w którym znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące :

 

1. ogłoszeń i aktualności

2. oferty Funduszu (w tym oferta dedykowana po formie prawnej)

3. stanu i realizacji złożonych Wniosków (pokazywane statusy),

4. wykazu złożonych wniosków i zawartych umów (w tym zakończonych),

5. działalności Funduszu i zrealizowanych efektów rzeczowo ekologicznych wizualizowanych na mapach

6. rozliczenia umów (noty odsetkowe, salda, wnioski o umorzenie).

Dodatkowo przez portal można:

 - pobrać wniosek  do dofinansowania (forma elektroniczna PDF ułatwiająca wypełnienie) wraz z załącznikami

- złożyć elektroniczną formę wniosku korzystając ze skrzynki podawczej. (nalezy dostarczyć również formę papierową wniosku)

- otrzymywać informacje od pracownika Funduszu w sprawie złożonego wniosku  (obustronna komunikacja)

 

Z pełnej funkcjonalności portalu mogą korzystać  tylko Ci Beneficjenci, którzy:

1. Dokonali rejestracji w Portalu (rejestracja-osoby fizyczne ), dzięki czemu uzyskali identyfikator (tzn. unikatową nazwę wykorzystywaną do logowania w portalu) i hasło.

W przypadku osób fizycznych konto zostanie tymczasowo aktywowane na okres 360 dni w celu wypełnienia i przesłania do Funduszu Wniosku o dofinansowanie.
Pełna aktywacja konta nastąpi w chwili, gdy do Funduszu zostanie dostarczony wniosek o dofinansowanie i będzie podlegał ocenie lub system wykryje, że jest już Pan/i naszym beneficjentem.


Po pełnej aktywacji konta otrzymają  Państwo mailową informację zwrotną potwierdzającą aktywację konta w pełnym zakresie w PORTALU BENEFICJENTA Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

 

W przypadku instytucji i firm rejestracji musi dokonać osoba, która zostanie wyznaczona do pełnienia funkcji administratora Portalu. Tak zarejestrowany administrator będzie zakładał konta dla kolejnych użytkowników instytucji lub firmy.

Do aktywacji konta firm i instytucji niezbędne jest dostarczenie popisanych dokumentów rejestracyjnych do Funduszu (po weryfikacji danych konto zostanie aktywowane.
W przypadku nie dostarczenia wymaganych dokumentów rejestracyjnych konto zostanie usunięte po 90 dniach.
 

 

 

Zachęcamy do korzystania z PORTALU BENEFICJENTA !

Z poważaniem
Redakcja Portalu