Ogólna charakterystyka turystyczna Gminy Lubrza
Gmina Lubrza oferuje turystom wiele atrakcji. Znakomite warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu, liczne jeziora i lasy sprzyjające rekreacji. O walorach krajobrazowych stanowi duża liczba wzgórz morenowych pokrytych lasami i sięgających bezwzględnej wysokości ponad 100 m. Jeziora znajdujące się na tym terenie mają łączną powierzchnię 600 ha. Największe z nich - jezioro Niesłysz ma aż 496 ha.
Lasy porastające gminę, to przede wszystkim drzewostan sosnowy i bukowy. W okolicach Nowej Wioski miłośnicy przyrody znajdą las dębowy i pełne uroku torfowiska. Nie brak tu również drzew pomnikowych. We wsiach zachowały się liczne parki dworskie.
Wśród rezerwatów na uwagę zasługuje zimowisko nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Do dziś podziemia zamieszkują nietoperze w liczbie ok. 20 tysięcy - ssaki uważane za bardzo tajemnicze zwierzęta. Ich bytowaniu sprzyja stała w tym miejscu temperatura (ok. 8-10 st. C) oraz wilgotność przekraczająca 100%. Dlatego, m.in. w północnej części podziemi, utworzono rezerwat nietoperzy "Nietoperek". Zimuje tu 12 gatunków tych ssaków. Pod koniec lat 80 odkryto tu również albinosa - jednego z kilku istniejących na świecie nietoperzy o białej sierści. Nietoperze zimując tworzą skupiska liczące czasami kilkaset osobników. Obecnie ochroną objęto również część południową MRU - Pętlę Boryszyńską.
Innym ciekawym rezerwatem jest "Pniewski Ług". W pobliżu jez. Pień, na wschód od Nowej Wioski, rozciąga się torfowisko porośnięte brzozami i sosnami. Na terenie gminy Lubrza znajduje się sporo obiektów przyrodniczych zasługujących na uwagę. Turystom polecić można nie tylko atrakcje związane z plażowaniem, ale również długie spacery i wycieczki rowerowe. Drogi leśne o dobrej nawierzchni sprzyjają tego typu wyprawom.
Turystyka
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Kontakt na stronie Kontakt